Mało kto potrafi odróżnić podróbkę od oryginału. To wcale nie jest takie proste jak mogło się wydawać!


Większość z nas lubi choćby od czasu do czasu poczuć się luksusowo i sprawić sobie lub podarować komuś bliskiemu przedmiot wyjątkowy, ekskluzywny, firmowy. Przed takimi zakupami warto poznać kilka porad, które pomogą odróżnić podróbkę od oryginału. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste, jak mogło się wydawać.

Cena

Od przedmiotów oryginalnych, renomowanych firm oczekujemy nie tylko świetnego wyglądu ale też dobrej jakości. Najlepiej w jak najniższej cenie. To właśnie cena często kusi i skłania nas do zakupu podróbek określanych przez sprzedawcę mianem oryginału. Nie oszukujmy się – nie kupimy zegarka, torebki czy butów Chanel za kilkadziesiąt złotych. A nawet jeśli ktoś, z jakiegoś powodu zechce sprzedać taki przedmiot w cenie kilka a nawet kilkaset procent niższej niż rynkowa, oferta powinna wzbudzić naszą czujność i jeszcze dokładniejsze sprawdzenie przedmiotu.

Metka, hologram, numer seryjny

Hologram to oznaka wysokiej jakości, produktu wolnego od jakichkolwiek niedoróbek i wad produkcyjnych. Hologram to obowiązkowy element potwierdzający jakość oryginalnego, drogiego i markowego produktu. Każda luksusowa marka ubrań wszywa hologram na wewnętrznej stronie tak aby nie było łatwe jego usunięcie. Dużo informacji o produkcie dostarczy nam także jego metka. To właśnie na niej obowiązkowym elementem produktów ekskluzywnych jest numer seryjny.

Szwy

Podróbka nie zawsze musi być słabej jakości. Niektóre torebki, spodnie czy buty są wykonane naprawdę starannie i z dbałością, do złudzenia przypominając produkt oryginalny. Osoba, która nie jest znawcą tematu często będzie miała kłopot z rozróżnieniem podróbki od oryginału. Często jednak piękne wykonanie i cała staranność kończy się na zewnętrznej stronie produktu – od środka jest niedbale wykonana, szwy są zupełnie inne i mniej staranne. Ten sposób na odróżnienie podróbki od oryginału sprawdza się szczególnie w przypadku markowych torebek. Niektórzy producenci na swoich stronach internetowych zamieszczają nawet wzór szwów charakterystycznych dla oryginału.

Sprawdzony sprzedawca

Kupując w znanych, cieszących się dobrą opinią klientów sklepach znacznie minimalizujemy ryzyko zakupu podróbki. Szczególną czujność zachowajmy kupując na bazarkach i portalach aukcyjnych. Wielkie napisy i tytuły aukcji z daleka informujące ,,ORYGINAŁ'', 100% pewny produkt itd. Często są tylko chwytem marketingowym. Podejrzenia może wzbudzać zwłaszcza osoba, która na sprzedaż posiada wiele markowych produktów w różnych rozmiarach, kolorach itp.

Opakowanie

Mało kto potrafi odróżnić podróbkę od oryginału. Czasem to wcale nie jest to proste. Próbując jednak nie dać nabrać się w butelkę ,największą uwagę skupiamy na samym produkcie. Niestety to za mało – musimy pamiętać także o opakowaniu (jeżeli dana rzecz je ma). W przypadku firmowych, oryginalnych perfum znaczące jest pudełko. Folia musi idealnie przylegać do kartonika, zaś samo opakowanie wykonane jest zazwyczaj z grubszego kartonika niż w przypadku podróbek. Tutaj także istotne jest staranne wykonanie opakowania produktu. O ile kupując ubrania trudniej jest odróżnić podróbkę od oryginału, w perfumach nie jest to bardzo trudne. Jeżeli opakowanie pozostawia jakiekolwiek wątpliwości, przyjrzyjmy się flakonikowi. Oryginalne, luksusowe marki nie oszczędzają na wykonaniu ani materiałach. Flakoniki są idealnie równe, oszlifowane, wymiarowe. Zakrętki rzadko wykonane są z tandetnego plastiku.

Nazwa

Jeden z elementów podstawowych, który powinien pozwolić odróżnić podróbkę od oryginału. Mimo to wiele osób daje się nabrać kupując podróbki, w których nazwie występują literówki. Zamiana liter to już norma w bazarowych metkach ubrań, obuwia czy nazwach perfum i zegarków. Guccci, Dolce&Gavana, Adidos i wiele innych.

To tylko nieliczne sposoby na to jak odróżnić podróbkę od oryginału. Niestety mało kto potrafi zrobić to skutecznie ponieważ wbrew pozorom nie jest to takie proste. Kreatywność producentów podróbek a także ich staranność z każdym rokiem się rozwija. Podrobić można prawie wszystko i tak też się dzieje. Sprawdzajmy np kody kreskowe, numery seryjne itd. ale miejmy na uwadze że to także może być podrobione. Zwracajmy więc dużą uwagę nie tylko na metki, ale też na jakość ich wszycia, miejsce, staranność. Być może powyższe rady nie zapewnią nam 100% pewności na zakup oryginału, ale na pewno zminimalizują choć trochę ryzyko zakupu podróbek.

A Wy macie swoje sposoby? Podzielcie się nimi.

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: