Zasłony pełnią nie tylko funkcję osłony od światła i zapewnienia prywatności, odpowiadają również za efekt wizualny i dodają uroku pomieszczeniom. Letnie zasłony powinny się cechować zwiewnością i lekkością, najlepiej gdy są wykonane z tkanin odbijających światło, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Zasłony wykonane z delikatnej bawełny lub jedwabiu bardzo dobrze pasują do różnych aranżacji zarówno nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych, dobrze komponują się z meblami drewnianymi i metalowymi.


Letnie zasłony - dekoracja i konieczność

Latem lepiej zrezygnować z ciężkich i grubych tkanin na zasłony, ponieważ mogą one wizualnie przytłaczać wnętrze. Letnie zasłony powinny odbijać światło, a kiedy są lekko przezroczyste, tworzą wyjątkowo komfortowy klimat we wnętrzu. Tkaniny chętnie stosowane latem to len, żakard, satyna albo lekki tiul i szyfon. Kilka porad, na co zwrócić, uwagę wybierając zasłony do domu:

  • zasłony do salonu powinny być dobrane do aranżacji całego pomieszczenia, najlepiej, kiedy są przynajmniej o jeden ton ciemniejsze od koloru ścian;
  • najlepiej się prezentują, kiedy mają długość do podłogi, powinny być jeden lub dwa centymetry krótsze, aby można było wygodniej je zasłaniać, dłuższa wersja jest bardzo elegancka, może być stosowana w sytuacji, kiedy zasłony wiszą w jednej pozycji;
  • szerokość zasłon powinna być dobierana nie do wymiaru okien, ale do długości karnisza, cienkie tkaniny mogą być dwa albo trzy razy szersze, marszczone tkaniny prezentują się bardziej elegancko, należy zasłonić także część ściany, aby nie było żadnych mało estetycznych prześwitów;
  • jeśli chodzi o rodzaj materiału, to latem dobrze sprawdzają się lekkie tkaniny, z kolei motywy kwiatowe pasują do stylu skandynawskiego, prowansalskiego albo boho, uniwersalnym materiałem jest tkanina blackout, która charakteryzuje się doskonałymi właściwościami zatrzymującymi promienie słoneczne.


Zasłony termiczne - ochrona przed upałami

Na czas upałów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon termicznych, przypominają one modele blackout, ale są przeznaczone przede wszystkim do osłony przed upałami, umożliwiają zachowanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. W większości przypadków nie zapewniają jednak całkowitego zaciemnienia. Zasłony blackout chronią przed promieniami słonecznymi w dzień, a w nocy skutecznie osłaniają przed światłem księżyca, są również dobrym zabezpieczeniem przed nadmiernymi hałasami z zewnątrz. Tego typu zasłony są w stanie zatrzymać 95% promieniowania słonecznego, od którego pomieszczenie latem nagrzewa się najbardziej. Zasłony blackout występują w różnych wersjach kolorystycznych, można je więc bez problemu dopasować do stylizacji wnętrza.

Wybierając kolor zasłon na lato, trzeba zwrócić uwagę, że jedne kolory nagrzewają się bardziej, a inne mniej. Nagrzaniu szybciej ulega kolor czarny, brązowy czy granat, niepolecane są także jasne i całkiem białe barwy, ponieważ absorbują zbyt mało promieni słonecznych. W upalne dni dobrze sprawdzają się nie tylko pastelowe tkaniny, ale przede wszystkim zasłony w wyrazistych i energetycznych barwach, które przepuszczają część promieni słonecznych, ale nie na tyle, żeby pomieszczenie zbyt mocno się nagrzało. Należy je jedynie dopasować do koloru ścian i innych elementów, aby dobrze współgrały z resztą aranżacji.

Artykuł sponsorowany

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: