Odżywka do włosów to jedno z naszych podstawowych pielęgnacyjnych narzędzi, które może znacznie poprawić kondycję i wygląd naszych włosów. Dobrze dobrana odżywka do włosów powinna wzmacniać nasze pasma, dostarczać im składników odżywczych i wpływać na zamykanie łusek włosowych. To ostatnie jest szczególnie istotne przy włosach rozjaśnianych, gdyż agresywne składniki w farbie są w stanie mocno wysuszyć włosy, co prowadzi do puszenia się i utraty blasku. Jaka będzie najlepsza odżywka do włosów rozjaśnianych?

 

Włosy rozjaśniane – dlaczego ich prawidłowa pielęgnacja jest tak istotna?

Zanim przejdziemy do tematu, jakim jest odpowiednia odżywka do włosów rozjaśnianych, pochylmy się na moment nad samym tematem rozjaśniania i koloryzacji włosów. Raczej większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że farbowanie nie pozostaje neutralne dla struktury naszych włosów. Wynika to z faktu, że aby pigment farby mógł się związać z włosem, produkt koloryzujący musi wcześniej przygotować mu grunt poprzez spulchnienie włosa. 

Spulchnienie włosa to nic innego, jak podniesienie jego łusek, co sprawia, że włosy zostają pozbawione swojej naturalnej ochrony. Dodatkowo jasne farby mają w swoim składzie utleniacze, których działanie polega na rozjaśnianiu włosów. Wykonują je perfekcyjnie, lecz niestety z niewielkim uszczerbkiem dla włosów.

To wszystko nie oznacza, że nie powinniśmy farbować naszych pasm. Zwracamy jedynie uwagę na problemy, które mogą się pojawić w wyniku koloryzacji. Nie jest to jednak koniec świata i na wiele z nich jest w stanie odpowiedzieć dobra jakościowo odżywka do włosów. Co powinno znaleźć się w jej składzie?

 

Odżywka do włosów rozjaśnianych

Przy włosach rozjaśnianych odżywka do włosów powinna być w stanie spełnić kilka funkcji. Pierwszą z nich jest dokładne nawilżenie włosa, gdyż włosy po farbowaniu są najczęściej wysuszone. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po takie produkty, które zawierają naturalne oleje, takie jak olej rycynowy, kokosowy czy jojoba. 

Warto wspomnieć o tym, że wielu producentów kosmetyków ma w swojej ofercie takie odżywki do włosów, które są dedykowane dla włosów po rozjaśnianiu. Przeważnie warto z nich korzystać, ponieważ często zawierają dokładnie to, czego potrzebujemy.

 

OMO – czyli intensywne odżywianie po rozjaśnianiu

Odżywka do włosów może nam posłużyć także do ich umycia, co powinno dać rewelacyjne efekty, jeśli nasze włosy są przesuszone i zniszczone po rozjaśnianiu. Polega ona na zastosowaniu najpierw odżywki, następnie szamponu i po raz kolejny odżywki. Sprawia to, że włosy dostają masę składników odżywczych na różnych etapach mycia.

W celu przeprowadzenia OMO, zwłaszcza na włosach rozjaśnianych, jedna odżywka do włosów będzie zupełnie wystarczająca, ale jeśli chcemy zmaksymalizować efekty, możemy postawić na dwie odżywki o innym składzie. Jedna może być wtedy nieco siolniejsza i zawierać SLS lub SLES – pozwoli nam to dokładnie umyć włosy. Druga odżywka powinna być wówczas znacznie delikatniejsza, bez alkoholu i pełna naturalnych składników. Dzięki temu nasze włosy dostaną dokładnie to, czego im potrzeba.

 

Artykuł sponsorowany

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: