Pralki zaliczyć można do najbardziej podstawowych sprzętów, które znajdują się na wyposażeniu każdego domu. Producenci rozpieszczają nas ilością i różnorodnością modeli, które wyposażone są w przydatne funkcje. Niestety tak duży wybór sprawia, że mało, kto podczas zakupów wie, na co się zdecydować. Wybór jednego konkretnego modelu bywa problematyczny, dlatego warto sprawdzić, co radzą eksperci i wykorzystać tę wiedzę podczas zakupów.


Pralka - zakup na lata

Pralki są urządzeniami, które najczęściej służą nam wiele lat. Dlatego przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na dostępne funkcje, ładowność, ilość obrotów podczas wirowania, czy czas trwania programów. Parametrów, jakie powinna spełnić pralka, jest naprawdę wiele. Zważając na to, że będziemy z niej korzystać w wielu rodzinach, nawet kilka razy dziennie przez długi czas, warto poświęcić czas na to, żeby wybrać taki model, który spełni w pełni nasze wymagania.

Ładowana od front, czy od góry?

Niestety odpowiedź na pytanie, czy wybrać pralki ładowane od góry, czy od przodu uzależniona jest od gabarytów pomieszczenia, w którym będzie stało. Urządzenia ładowane od góry są znacznie mniej popularne, na rynku, dlatego tutaj wybór dostępnych modeli jest  znacznie ograniczony. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej osoby, u których łazienka, czy pralnia mają małą powierzchnię i ze względów czysto fizycznych zakup urządzenia ładowanego od frontu nie jest możliwy.

Nowoczesne, inteligentne pralki

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w bardzo wiele udogodnień oraz zaawansowanych technologicznie rozwiązań.  Z tego powodu, jeżeli poprzednia pralka służyła nam przez kilka a może nawet kilkanaście lat postęp, jaki nastąpił w tej dziedzinie, może zaskoczyć. Eksperci polecają zastosować się do kilku prostych porad, które znacznie ułatwią wybór idealnego modelu.

Kilka najważniejszych porad, które pozwolą wybrać idealną pralkę

Eksperci radzą, żeby dostosować parametry urządzenia do realnych potrzeb domowników. Wybieranie maksymalnej ładowności urządzenia dla pary małżeńskiej czy jednej osoby nie ma żadnego sensu. Powoduje to tylko sztuczny wzrost rachunków za prąd i wodę, niewspółmierny do faktycznych potrzeb – mimo automatyki wagowej, w którą wyposażone są nowoczesne pralki. Największe modele sprawdzają się idealnie przy kilkuosobowych rodzinach, w których są dzieci – tylko w takim przypadku, warto rozważyć zakup modelu o pojemności większej niż 7 kg. Współcześnie najlepszym wyborem są silniki inwerterowe, które montowane ma m.in. pralka Bosch - pozwalają one osiągnąć bardzo wysokie obroty, a przy tym są bardzo ciche. Warto także zwrócić uwagę na to, żeby efektywność energetyczna była jak najwyższa, co przekłada się na oszczędność. Niejednokrotnie warto dopłacić do urządzenia, które zapewnia niskie zużycie prądu i wody, co w ogólnym rozrachunku może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem, które jest często wykorzystywane, to krótki program prania, który idealnie sprawdza się do prania nowych rzeczy lub takich, które wymagają jedynie odświeżenia. Część modeli jest wyposażonych w opcję dodawania odzieży w trakcie trwania cyklu prania. Nowoczesne pralki rzadko się psują, ale jeżeli nawet zdarzy się awaria, serwisy działają coraz lepiej, na naprawę nie trzeba czekać długo. Warto sprawdzać oferty producentów, którzy czasem oferują ciekawe promocje, np. dokładają zapas środków chemicznych do prania czy przedłużają gwarancję o kolejnych kilka lat.

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: