Jak dbać o ubrania, by służyły Ci przez dłuższy czas?

Nowo kupiona koszulka nie nadaje się już do użytku, choć była założona zaledwie kilka razy? Powodem przedwczesnego niszczenia ubrań jest najczęściej ich nieprawidłowa pielęgnacja. Sprawdź, jak dbać o tkaniny, by zachowały nienaganny wygląd przez długi czas!


Jak prać i suszyć ubrania?

Wiele błędów występujących podczas prania i suszenia możesz wyeliminować, spoglądając wcześniej na metkę. Znajdziesz na niej komplet szczegółowych informacji dotyczących prawidłowej pielęgnacji, niezagrażającej kondycji materiałów. Co jeszcze warto wiedzieć o praniu i suszeniu odzieży?

1. Wbrew pozorom, zbyt częste pranie ubrań wcale im nie służy, a wręcz może zaszkodzić. Rób to tylko wtedy, gdy to konieczne.

2. W przypadku uporczywych plam, istotne jest szybkie podjęcie działań mających na celu ich wywabienie. Użycie odplamiacza zostaw jako wyjście awaryjne, gdy inne metody nie przyniosą oczekiwanego efektu – jest agresywny i może zniszczyć delikatny materiał. Czym go zastąpić? Jeśli Twoja pralka dysponuje trybem służącym do odplamiania, warto z niego skorzystać. Jego działanie polega na delikatnym rozluźnianiu włókien tkaniny, dzięki czemu zabrudzenia łatwiej od nich odchodzą, bez szkody dla ubrań.

3. Materiały podatne na rozciąganie susz zawsze w pozycji poziomej. Dotyczy to szczególnie swetrów wykonanych z wełny i kaszmiru.

4. Jeśli suszysz ubrania na dworze, w letnie dni wybieraj do tego raczej ocienione miejsca. Silne promieniowanie słoneczne sprzyja płowieniu kolorów.

5. Aby ubrania były mniej pogniecione po suszeniu, przed ich powieszeniem lub włożeniem do bębna suszarki dokładnie je strzepnij pewnym, silnym ruchem. Dzięki temu albo nie będą wcale wymagać prasowania, albo wystarczy zaledwie kilka ruchów żelazkiem, by wyglądały idealnie. Oszczędzisz im zatem późniejszej ekspozycji na wysoką temperaturę.

Uwaga na prasowanie!

Prasowanie to kolejna czynność, w przypadku której chwila nieuwagi może się skończyć zniszczeniem odzieży. Pamiętaj o tym, że każda tkanina wymaga odmiennej temperatury, a zastosowanie wyższej niż ta zalecana może skutkować pozostawieniem widocznego śladu albo wręcz wypaleniem dziury. Zanim przystąpisz do ustawienia parametrów żelazka, koniecznie sprawdź metkę i znajdujące się na niej wskazówki dotyczące prasowania. Warto też zawsze prasować ubrania na lewej stronie. Dlaczego? W ten sposób chronisz kolory, nadruki i aplikacje przed płowieniem na skutek działania wysokiej temperatury. Odzież wykonaną z wyjątkowo delikatnych materiałów prasuj zawsze z użyciem warstwy zabezpieczającej. Może to być np. wilgotna ściereczka, która będzie stanowić barierę chroniącą przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury. Parująca z niej woda będzie jednocześnie rozprostowywać wrażliwe na działanie gorąca włókna.

Odpowiednie przechowywanie

Wbrew pozorom, dbanie o ubrania nie kończy się wcale na włożeniu ich do szafy. Niewłaściwe przechowywanie również może przyczynić się do niszczenia tkanin. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na regularne wietrzenie szafy lub garderoby, aby zapobiec powstaniu zatęchłego zapachu oraz pleśni.

Istotne jest również to, że nie wszystkie sztuki odzieży dobrze znoszą przechowywanie w pozycji wiszącej. Na wieszakach lepiej nie trzymać ubrań wykonanych z wełny, modalu, tencelu i wiskozy. Tkaniny te są podatne na rozciąganie, zatem mogą stracić formę na skutek długotrwałego wiszenia na wieszaku.

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: