Praktyczne postanowienia noworoczne dla osób, które chcą być bardziej produktywne w pracy home office

Jak za każdym razem, kiedy zbliża się koniec grudnia większość z nas ustala sobie cele na Nowy Rok. Postanowienia noworoczne mogą być drobne, albo bardzo duże i obejmować wszystkie sfery życia. Dobrze ułożone cele są szczególnie istotne dla osób pracujących zdalnie. Bardzo ważne jest ustalenie sobie targetów na nadchodzący rok, zarówno dotyczących sfery zawodowej, jak i prywatnej. W tym roku jednak te cele dla pracujących z domu będą inaczej wyglądać niż postanowienia noworoczne 2020. Jakie ciekawe postanowienia noworoczne powinna podjąć osoba pracująca zdalnie? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

Trud pracy w zaciszu domowym

Pracując z domu niezwykle ciężko jest uniknąć mieszania życia prywatnego z zawodowym. W końcu pracujesz w miejscu, które jest Twoim domem. Oczywiście, jest to niezwykła wygoda i oszczędność czasu. Jednakże praca zdalna z domu może być uciążliwa dla osób, które nie są do tego przystosowane. 

Początkiem roku 2019 znaczna większość pracowników biurowych została wysłana na home office. W części firm nastąpiło to bez żadnego szkolenia, a pracodawcy liczyli, że praca home office będzie dawać takie same efekty jak praca z biura. Jednakże w rzeczywistości wygląda to całkowicie inaczej. Dla osób, które nie były przygotowane na nagłą zmianę trybu pracy home office może być przyczyną powstania problemów. 

Przymusowa izolacja wynikająca z pracy zdalnej


Każdy z nas doświadczył tego, jak wygląda świat, kiedy podczas pandemii prawie wszystko jest zamknięte i można było wychodzić do sklepów. Taka izolacja miała na nas wszystkich ogromny wpływ. Po jakimś czasie część osób wróciła do regularnej pracy, ale tryb pracowania na home office niezmiennie pozostał. 

Praca zdalna może nie tylko przyczynić się do gorszego samopoczucia, ale także do niższej kreatywności. W końcu najlepsze pomysły przychodzą dzięki kontaktom międzyludzkim i wymianie poglądów. Brak kontaktu twarzą w twarz ze współpracownikami ma ogromny wpływ na ich kreatywność i zdolność do pracy zespołowej. 

Izolacja w domowych czterech ścianach ma też duże znaczenie jeśli chodzi o efektywność pracy. Niezwykle trudno znaleźć jest ten złoty środek. W domu mamy niezwykle dużo rozpraszaczy, które skutecznie przerywają nasze skupienie. 

Burza mózgów - jak poprawić swoje życie na home office?

Aby poprawić jakość swojej pracy zastanów się, jakie są Twoje słabe punkty i jakie napotykasz trudności w funkcjonowaniu na home office. Niech to będzie punkt wyjściowy. Jeśli zrozumiesz, z czym masz problem, łatwiej Ci będzie ułożyć dla siebie kreatywne postanowienia noworoczne. 

Nie zapomnij też o życiu domowym, układając plany na nowy rok. Podczas pracy zdalnej życie prywatne i zawodowe w pewien sposób łączą się. Aby poprawić jakość swojego życia domowego, zmiany powinieneś wprowadzić w podejściu do pracy. A jeśli chciałbyś poprawić swoją efektywność pracy, powinieneś dokonać zmiany niektórych aspektach życia rodzinnego. 

7 ciekawych postanowień noworocznych dla osób pracujących zdalnie


Stworzenie celów na nowy rok pomoże Ci wyrwać się z rutyny i wyzwoli kreatywność, którą tłumi ciągła praca z komputerem. Zebraliśmy listę postanowień noworocznych, które z pewnością Ci pomogą  jeśli pracujesz z domu.

1. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Czas pandemii oraz home office nie powinien Cię powstrzymać od rozwoju zawodowego - wręcz przeciwnie! Praca zdalna to świetny moment, żeby zacząć się rozwijać zawodowo. Czas, jaki wcześniej poświęciłeś na uciążliwe dojazdy do biura możesz przeznaczyć na poszerzenie swoich zawodowych horyzontów. 

Warto pamiętać o tym, że im wyższe kwalifikacje zawodowe, tym większa szansa na podwyżkę. A pracodawcy cenią sobie osoby, które nieustannie dążą do rozwoju zawodowego i ciągłego polepszania się. 

2. Udział w seminariach i kursach związanych z rozwojem osobistym

Dla rozwoju osobistego ważne jest ciągłe przyjmowanie nowej wiedzy. Wszak człowiek uczy się całe życie. Dlatego warto poświęcić czas dla siebie i wziąć udział w kursie czy wykładzie z rozwoju osobistego. 

Wiedza z zakresu samorozwoju przydaje się nie tylko w pracy, ale także w życiu osobistym. Dzięki temu będziesz mógł poprawić jakość swojego życia i odnieść sukces. 

3. Przygotowanie osobnego kątu tylko do pracy

Jeśli pracę zdalną kojarzysz przede wszystkim z pracą w wygodnym łóżku, z pewnością jesteś mniej skupiony niż gdybyś pracował w biurze. Dodatkowo, mózg kojarzy przebywanie w łóżku z relaksem, co zdecydowanie utrudnia skupienie się na pracy.

Wydzielenie strefy do pracy pomoże Ci poprawić skupienie i efektywność. Własny kąt, przeznaczony tylko i wyłącznie do pracy da Ci wrażenie chodzenia do biura, dzięki czemu jakość Twojej pracy się poprawi. 

4. Odpowiedni ubiór do pracy

Ten punkt łączy się trochę z poprzednim i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Twoja praca. 

Cudowną, świąteczną piżamę, którą ma w ofercie gazetka Pepco zostaw na długie, zimowe wieczory, lub na prezent dla bliskiej Ci osoby.

To, jak się ubierasz do pracy, nawet na home office ma ogromne znaczenie. Powinieneś zachowywać się, jak gdybyś dalej chodził do biura, gdzie nie pokazałby się w piżamie. Ubiór do pracy zdalnej nie musi być aż tak formalny, jak wymagał obowiązujący dotychczas dress code. Jednak taka mała zmiana będzie miała duży wpływ na Twoje podejście do pracy. Ubrania w stylu smart casual, abyś czuł się zarówno komfortowo, jak i reprezentacyjnie znajdziesz na przykład w sklepach ZARA czy Reserved.

5. Przejście na dietę

Czyli standardowe postanowienie noworoczne. W domu, gdzie jesteśmy otoczeni różnymi przekąskami łatwo jest oddać się łakomstwu. Zwłaszcza, jeśli jesz przed komputerem, nawet nie zauważy, że paczka chipsów już się skończyła. 

Jeśli nie przepadasz za gotowaniem, a tęsknisz za lunchami serwowanymi w biurowej restauracji świetnym rozwiązaniem dla Ciebie jest dieta pudełkowa. Każdy posiłek jest gotowy do spożycia, co jest świetnym rozwiązaniem na home office. 

6. Aktywność fizyczna w trakcie przerw

Zdecydowanie łatwiej jest podczas przerwy na popołudniową kawkę przeglądać portale społecznościowe. Ale za kilka minut ruchu Twoje plecy będą niezwykle wdzięczne. Krótkie rozciąganie będzie miało zbawienny wpływ na Twoją postawę. Dodatkowo, dzięki szybkiej aktywności fizycznej poczujesz się bardziej rześki i gotowy do kontynuowania pracy. 

7. Podjęcie nowego, kreatywnego hobby

Być może zawsze chciałeś zacząć malować albo interesowała Cię ceramika? To najlpeszy moment, żeby zacząć realizować te marzenia. Kreatywne zajęcie mają wpływ na naszą pomysłowość i myślenie twórcze. 

Twórcze zajęcie poza pracą przekłada się na kreatywność w pracy. Dlatego posiadanie ciekawego zajęcia poza pracą jest tak istotne dla funkcjonowania na home office. Dodatkowo, kreatywne hobby może hamować poczucie wypalenia zawodowego. 

Praca z domu - zło konieczne?

Pomimo tego, że praca zdalna może się wydawać trudna, niesie za sobą także korzyści. Nic nie jest czarno-białe, i dotyczy to tak samo home office. To, jak będzie wyglądała Twoja praca z domu zależy tylko od Ciebie i od Twojego podejścia. Praca w zaciszu domowym może wydawać się trudna, ale w obecnej sytuacji pandemicznej nie mamy innego wyjścia. 

Nasze postanowienia noworoczne pomogą Ci wrócić na odpowiedni tor i sprawią, że praca zdalna nie będzie dla Ciebie aż tak uciążliwa. 

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: