Generatory pary, nazywane też stacjami parowymi to sprzęt, który przykuwa uwagę coraz większej liczby osób. Obiecuje łatwiejsze i dużo szybsze prasowanie odzieży. Czy rzeczywiście tak jest? Co trzeba wiedzieć przed zakupem? Jakie są zalety i wady generatorów parowych? O tym w poniższym artykule!

Technologia coraz bardziej ułatwia nam życie. Trudno się dziwić, że powstają nowe kategorie urządzeń. Zmiany nie ominęły nawet sprzętu do prasowania. Od pewnego czasu na czele ustawiają się generatory pary.

Na co je stać? Czy warto kupić taki sprzęt? Przekonaj się, czytając ten poradnik!


Co przemawia za zakupem generatora pary?


1. Przede wszystkim wydajność usuwania zagnieceń. Każdy wartościowy ranking generatorów pary udowadnia, że ten sprzęt osiąga zawrotne wartości. Chodzi o natężenie przepływu pary oraz ciśnienie. Do 140, 150, a nawet 180 g/min. Efekt? Momentalne rozprostowywanie nie tylko cienkich bluzek i koszul, ale i grubszej oraz sztywniejszej odzieży, np. zimowej czy wierzchniej. Żelazka parowe czy parownice nie mają tu szans.

2. Kolejnym ogromnym atutem jest bezpieczeństwo – zarówno Twoje, jak i Twoich ciuchów. Nie ma tu praktycznie ryzyka przypalenia materiału. Nic nie spalisz. Stopa jest rozgrzana, ale przez parę wydobywającą się z otworów parowych. W wielu najlepszych stacjach parowych możliwe jest położenie sprzętu na płasko na desce, a nawet samym ubraniu! I nic złego nie ma prawa się stać.

3. Stacje parowe wyglądają na masywny sprzęt, ale odpowiada za to stacja z pojemnikiem na wodę. Sama wytwornica pary, którą manewrujesz, swego rodzaju żelazko, jest leciutka. W niektórych modelach waży 0,8 kg. Dzięki temu prasowanie mniej Cię zmęczy.

4. Zależnie od modelu, zachwycają funkcje dodatkowe. W większości urządzeń nie musisz regulować temperatury. Czujnik ruchu wyzwala parę, tylko gdy poruszasz żelazkiem. Są nawet generatory z kamerkami, które mają odczytywać rodzaj ubrań i dobierać pod to ustawienia!

5. Hurtowemu prasowaniu ciuchów sprzyjają pojemne zbiorniki na wodę. Częste dolewki to tu nie problem.

6. Ale skoro woda… to co z odkamienianiem? Też bez komplikacji! Większość dobrych stacji parowych oferuje proste systemy: osad gromadzi się w specjalnej szufladce, którą trzeba raz na jakiś czas opróżnić. Żadnych manewrów z odkamieniaczami czy octem.


Co zniechęca do zakupu generatora pary?


1. Pierwszej rzeczy pewnie się domyślasz. Skoro stacje parowe są tak wydajne i nowoczesne, to musi się to odbijać na ich cenie, prawda? No cóż, do 1000 zł kupisz w miarę porządny sprzęt, ale modele „wszystkomające” to już koszt rzędu 1500, 2000, a nawet 3000 zł. Na szczęście wybór jest szeroki.

2. Baza z pojemnikiem na wodę zajmuje sporo miejsca i jest ciężka. Trzeba ją gdzieś sprytnie ulokować podczas wygładzania odzienia.

3. Para wodna czasem skutkuje wilgocią na ubraniach, więc nie zawsze wszystko od razu na siebie założysz czy schowasz głęboko do szafy.

4. Do stacji parowej dobrze jest mieć specjalną deskę, która przepuszcza parę. Inaczej będzie z niej kapać woda.

5. Baza czasem bulgocze (konkretniej bojler umieszczony w niej). Niektórych to denerwuje, ale taka cena za wytwarzanie pary wydobywającej się pod sporym ciśnieniem.


Czy warto kupić generator pary? Podsumowanie


Warto? Tak! Im więcej prasujesz i im więcej trudniejszych w wygładzeniu ciuchów spoczywa w Twojej szafie, tym ta inwestycja ma większy sens.

Tak się składa, że praktycznie każdy z nas ma zróżnicowaną garderobę na różne warunki pogodowe, okazje i pory roku. Dlatego tez najczęściej jak najbardziej warto zainwestować w dobry generator pary, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu i sił.


Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: