Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj sprawdzone sposoby na oszczędzanie! - porady na Szafa.pl

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj sprawdzone sposoby na oszczędzanie!

Oszczędzanie kojarzy Ci się wyłącznie z zaciskaniem pasa i rezygnacją z przyjemności? W takim razie koniecznie musisz zapoznać się z poniższym artykułem! Zebraliśmy dla Ciebie garść sprawdzonych wskazówek, dzięki którym przekonasz się, że oszczędzanie wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Stosuj się do nich regularnie, a szybko zobaczysz efekty – na Twoim bankowym koncie i w portfelu!


Jak oszczędzają Polacy?

Coraz więcej Polaków zaczyna oszczędzać – zgodnie z danymi badań Open Finance na rok 2019 niemal 70%. Wciąż jednak, w porównaniu do innych państw europejskich, stopa oszczędności jest w naszym kraju bardzo niska. Jak podają eksperci, za główne przyczyny takiego stanu rzeczy, wini się konsumpcjonizm, krótkoterminowe myślenie oraz nieznajomość sposobów oszczędzania: „Niższy poziom oszczędności w porównaniu do innych krajów europejskich wynika z kilku przyczyn.

Pierwszą jest konsumpcjonizm, czyli spirala zakupów. Kupujemy rzeczy, które nie mieszczą się w naszym budżecie domowym, często pod wpływem emocji. To powoduje, że oszczędności nam topnieją. Drugim elementem jest myślenie krótkoterminowe. Zakładamy, że skoro teraz jest dobra sytuacja, to tak będzie cały czas. Tymczasem gospodarka jest zmienna, cykliczna i po okresie dobrej koniunktury może przyjść kryzys. Ostatni element to niski poziom edukacji ekonomicznej. Badania potwierdzają, że Polacy po prostu nie znają form oszczędzania, nie znają instrumentów finansowych” (1) - mówi dr Joanna Wieprow, ekonomistka i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Jak oszczędzać na zakupach?

Jak w takim razie oszczędzać? Czy oszczędzanie podczas kupowania jest w ogóle możliwe? Z naszymi wskazówkami przekonasz się, gromadzenie pieniędzy wcale nie wymaga aż tak dużego poświęcenia – wystarczy, że będziesz robić zakupy z głową. Oto kilka sprawdzonych rad, które Ci w tym pomogą!

Zaplanuj domowy budżet – spisz na kartce swoje zarobki i przeanalizuj miesięczne wydatki (stałe i zmienne). To pozwoli Ci na sprawdzenie, czy i jaką kwotę będziesz możesz odkładać. Zastanów się, czy możesz zrezygnować z niektórych dodatkowych kosztów – dzięki temu dodatkowo zwiększysz odkładaną sumę. Twórz listy zakupów – sklepy spożywcze to miejsca, gdzie zostawiamy znaczną część swoich pieniędzy. Czasem zdecydowanie za dużą! W ograniczeniu wydatków na żywność nieoceniona będzie lista zakupów. Określ budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakupy, przejrzyj domowe zapasy i spisz produkty, jakich Ci brakuje. W sklepie trzymaj się listy!Planuj menu w oparciu o promocje – oferowane przez sklepy rabaty to jeden z lepszych sposobów na oszczędzanie. Zaplanuj tygodniowe menu dla całej rodziny w oparciu o produkty w obniżonej cenie. W tym pomogą Ci ulotki sklepów, np. gazetka Biedronka, która co tydzień wychodzi z nową ofertą. Szukaj tańszych zamienników – pamiętaj, że sklepy stosują często marketingowe tricki, mające na celu sprzedaż konkretnych produktów. Z reguły znajdziesz je na wysokości wzroku. Zaledwie kilka półek wyżej lub niżej, czekać będą na Ciebie znacznie tańsze zamienniki, które często nie ustępują im swoją jakością!Porównuj oferty sklepów – w zależności od tego, jaki sklep wybierzesz, możesz spotkać się z różną ceną tych samych produktów. Warto o tym pamiętać i przed zakupami zestawić ceny tych samych artykułów z różnych sklepów. Nieocenione pod tym względem są porównywarki online dostępne na portalach z gazetkami – np. stronie Gazetkonosz.pl. Poluj na wyprzedaże i oferty specjalne – sezonowe wyprzedaże i oferty specjalne, to po regularnych promocjach, drugi świetny sposób na oszczędności. Pojawiają się one praktycznie w każdym sklepie. Jeśli chcesz być z nimi na bieżąco, zaglądaj systematycznie do ulotek, np. gazetki Biedronki, Lidla, Pepco czy Kik. Sklepy te z wyprzedzeniem informują w nich o zbliżających się okazjach.Korzystaj z aplikacji – aplikacje do oszczędzania to nowoczesne narzędzia, które pomogą Ci w zarządzaniu domowym budżetem. Dzięki nim uzyskasz przejrzysty wzgląd do przychodów i wydatków. Niektóre z nich pozwalają tworzyć kategorie i podkategorie wydatków, dzięki czemu wiesz, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Dostępne są także opcje planowania, przypominania o opłatach, a także statystyki i wykresy wskazujące nadwyżki.Zostaw kartę w domu – płatność kartą jest wygodna, jednak najczęściej sprawia, że tracimy kontrolę nad wydatkami. Wybierając się do sklepu weź ze sobą nie tylko listę, ale i konkretną kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na zakupy. Dzięki temu wydasz tylko tyle, ile masz w kieszeni.

Jak widzisz, oszczędzania gotówki każdy może się nauczyć i wbrew pozorom, nie jest to aż tak trudne, jak może się wydawać. Kluczową sprawą jest rozsądne gospodarowanie budżetem, przekierowane swojego myślenia na długoterminowy tor oraz nieuleganie emocjom podczas wizyt w sklepie. W tym wszystkim pomogą Ci powyższe wskazówki - stosuj się do nich regularnie, a zobaczysz, że oszczędzanie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności!   

Źródła:

Więcej informacji na temat trendów i postaw Polaków wobec oszczędzania znajdziesz pod adresem: https://biznes.newseria.pl/news/wzrasta-poziom,p741036182.


Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: