Elektrolity i inne sposoby na nawodnienie organizmu. Zadbaj o swojego maluszka! - porady na Szafa.pl

Organizm dziecka składa się z wody w jeszcze większym stopniu niż u osoby dorosłej. Niemowlaki wymagają więc intensywnego nawadniania, ponieważ w ich wypadku do odwodnienia może dojść niezwykle szybko. W jaki sposób tego uniknąć? Podpowiadamy!

Woda w organizmie dziecka

Jak przebiega proces nawadniania u niemowlęcia? W pierwszych miesiącach życia cała woda niezbędna do prawidłowego funkcjonowania dostarczana jest do organizmu wraz z mlekiem matki. Pokarm zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym dziecko jest nie tylko właściwie odżywione, ale i nawodnione. Oczywiście nie w każdym przypadku taka ilość płynów jest wystarczająca. Jeśli na zewnątrz panują upały, dobrze jest od czasu do czasu podać dziecku odrobinę wody.

Jakie jest zapotrzebowanie dziecka na wodę? Zależy to przede wszystkim od całkowitej masy ciała. Dla maluchów ważących poniżej 10 kg będzie to ok. 100 ml na każdy kilogram. Jeśli waga dziecka przekracza 10 kg, jego zapotrzebowanie będzie wynosić ponad 1000 ml. Natomiast w przypadku, gdy waga dziecka przekracza 20 kg, zalecane spożycie wody jest już zbliżone do osoby dorosłej i wynosi co najmniej 1500 ml.

Jakie są przyczyny odwodnienia?

Odwodnienie nie musi być jedynie skutkiem upałów i wysokich temperatur. Często jego przyczyną jest po prostu niedostateczne spożycie wody. Jeśli dzieci są aktywne fizycznie, powinniśmy podawać im coś do picia możliwie jak najczęściej. Maluchy sięgają po wodę w momencie, gdy czują pragnienie, nie zawsze jednak wiąże się to z wypiciem zalecanych ilości płynów. Ponadto do odwodnienia organizmu dziecka mogą przyczynić się wymioty, biegunka, gorączka, grypa żołądkowa oraz infekcje.

Jak dbać o nawodnienie organizmu dziecka?

Istnieje wiele sposobów na to, by utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. W tym wypadku nie musimy się ograniczać jedynie do podawania dużej ilości wody. Wzbogacenie diety maluchów o warzywa i owoce również pomaga w dostarczeniu płynów. Dobrym rozwiązaniem będzie również podawanie obiadów np. w formie zup. Jeśli na dworze panują upały, mogą być to np. zupy owocowe, które nie tylko nasycą, ale też orzeźwią.

Zadbaj o elektrolity

Efektem niedostatecznego nawodnienia jest też zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Elektrolity w naszym organizmie odpowiadają za przenoszenie impulsów nerwowych, prawidłową pracę mięśni, regulują ciśnienie krwi oraz pracę istotnych narządów, w tym serca, nerek itp. Ich brak powoduje zaburzenie procesów metabolicznych, a jednym ze sposobów, by dostarczyć je do organizmu, jest właśnie nawadnianie. W przypadku znaczących niedoborów można również sięgnąć po elektrolity dla dzieci w saszetkach. Można je stosować niezależnie od wieku, także u niemowląt.

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: