Okulary przeciwsłoneczne to zarówno modny dodatek do stylizacji, jak i element, który ma za zadanie chronić nasz wzrok. Kiedy panuje słoneczna aura, warto zatroszczyć się o dobrej jakości okulary. Te zabezpieczą oczy przed promieniami UV i spolaryzują światło słoneczne. Chcąc cieszyć się ich funkcjonalnością, warto wybrać wysokiej jakości produkty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Kiedy promienie słońca coraz śmielej wyglądają zza chmur i zbliża się sezon wiosenno-letni, w wielu sklepach pojawiają się okulary przeciwsłoneczne. Jednak czy kolorowe szkła w ozdobnych oprawkach spełniają swoją funkcję i chronią wzrok przed słońcem? Należy pamiętać, ze to nie tylko strojny gadżet, ale przede wszystkim sposób na zabezpieczenie oczu przed rażącymi i szkodliwymi promieniami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

 

Rodzaj filtra

Musimy pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne to nie okulary korekcyjne, jednak bardzo istotny jest filtr. Podstawowym filtrem, który powinien być w każdych okularach przeciwsłonecznych jest filtr UV. Jego zadaniem jest zapewnienie częściowej lub zupełnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. W związku z tym, ze soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji, warto zapewnić jej jak najpełniejszą ochronę. Wybierając okulary warto poszukiwać informacji odnośnie zastosowanego filtra UV oraz jego mocy. Najlepsze są te z filtrem UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego.

Innym rodzajem zabezpieczenia jest filtr polaryzacyjny, który niweluje szkodliwe dla oczu światło odbijające się od bardzo jasnych powierzchni, np. śniegu czy lodu. Zalecane są szczególnie dla kierowców, którzy muszą skupić się na drodze, a także dla sportowców. Dużo modeli z tym filtrem znajdziesz na twojesoczewki.com.

Kolejna ochrona to filtr fotochromowy. Dopasowuje się on zależnie od nasłonecznienia. Umożliwia odpowiednie widzenie zarówno w warunkach intensywnego naświetlenia (ściemnia soczewki), jak i niedostatecznego (rozjaśnia soczewki). Filtr ten jest najczęściej stosowany u osób noszących okulary korekcyjne – jednocześnie umożliwia prawidłowe widzenie, koryguje wzrok, a także chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

Kolor soczewek

Odgrywa on nie tylko rolę estetyczną w okularach przeciwsłonecznych, ale znacząco wpływa na widoczność, jaką w nich osiągamy. Najczęściej wybieramy spośród soczewek szarych i brązowych. Te pierwsze są najbardziej neutralne, czyli utrzymują naturalny kontrast oraz barwę otoczenia. Drugie z kolei wyostrzają kontrast i sprawiają, ze oko się tak nie męczy. Na twojesoczewki.com znajdziesz także warianty z czerwonym, niebieskim, zielonym czy fioletowym kolorem soczewek, a także na przykład z efektem lustrzanym.

 

Materiał z którego wykonano szkła okularowe

Najpopularniejszą opcją są szklane soczewki. Wprawdzie są stosunkowo kruche, jednak nie rysują się i to właśnie z tym wypełnieniem dostępnych jest najwięcej modeli okularów przeciwsłonecznych. W sklepach, szczególnie w przypadku okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, spotykamy warianty z plastikową soczewką. Jest on lekki, tani i mniej podatny na pęknięcia niż szkło. Ma jednak tę wadę, że łatwo ulega zarysowaniom. Opcją, która cieszy się rosnącą popularnością są soczewki wykonane z poliwęglanu, który jest bardzo trwałym tworzywem sztucznym. Nie rysują się, nie tłuką, nie pękają.

 

Kształt i wzór oprawek

Kiedy już wiesz, na co zwrócić uwagę dobierając szkła do swoich oprawek, pora wybrać oprawki, które będą wygodne, ale też stylowe. Okulary przeciwsłoneczne są przecież świetnym dodatkiem do stylizacji – na co dzień, na plażę i przy wielu różnych okazjach. Warto więc wybrać oprawki, które wpiszą się w Twój gust. Dopasuj je kształtem do swoich rys twarzy na zasadzie kontrastu – jeśli masz mocne rysy, postaw na wariant zaokrąglony (np. round, kocie, lenonki czy motylki), z kolei jeśli masz owalną lub okrągłą buzię, postaw na okulary z ostrzejszymi krawędziami (np. wayfarer, clubmaster, nieregularne czy prostokątne). W kwestii kolorów również postaw na kontrast (jasna cera – ciemne oprawki, ciemna cera – jasne oprawki) albo zaszalej. Obecnie na topie są zwierzęce printy na oprawkach oraz mocne akcenty kolorystyczne (np. neony).

Opcji wyboru okularów przeciwsłonecznych jest mnóstwo – sprawdź na twojesoczewki.com i wybierz model na miarę swoich potrzeb. Powinien on łączyć funkcjonalność z estetyką wpisującą się w Twój gust. Skorzystaj także z promocji – obecnie dostępne są rabaty do -70% na okulary przeciwsłoneczne!

Molly
Autorka: Molly
Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Ci do gustu :)

Polecamy również: