« wróć do Porad

Jak czyścić białe buty

Płaszcz oversize Walentynki

Posiadanie białych butów to wspaniała rzecz. Z pewnością ożywią naszą stylizację, ale utrzymanie ich w czystości może być problematyczne. Wystarczy jednak trochę wody, płyn do zmywania i odrobina wybielacza, by nasze buty znów wyglądały jak nowe. Przedstawiamy poniżej wskazówki, jak czyścić białe buty.

BUTY Z MATERIAŁU

Wyjmijmy z butów sznurówki i upierzmy je w roztworze wody, wybielacza i płynu do prania. Buty włóżmy do poszewki, a następnie umieśćmy ją w pralce do prania. Wcześniej możemy spryskać obuwie sprayem do czyszczenia dywanów i pozostawić substancję przez około 10 minut, aż do wsiąknięcia. Ustawmy pralkę na najkrótszy cykl i wlejmy pół zakrętki detergentu i pół zakrętki wybielacza. Po wypraniu wyjmijmy buty z pralki i poszewki, a następnie pozwólmy im wyschnąć na świeżym powietrzu. Buty wyprane w pralce mogą się nieco skurczyć, więc stosujmy te metodę jako ostatnią deskę ratunku. Zamiast pralki możemy także umieścić buty w pustej zmywarce. Dodajemy używanego zazwyczaj detergentu do zmywania i umieszczamy buty na górnej półce obszyciem do dołu. Ustawiamy zmywarkę na taki program, jak zazwyczaj, a po wyłączeniu suszymy mokre buty na słońcu.

Oczywiście istnieją także inne skuteczne sposoby czyszczenia białych butów. Jednym z nich jest użycie wielozadaniowego środka czyszczącego. Buty bezpośrednio pryskamy substancją, a jej nadmiar usuwamy materiałowym ręczniczkiem. Możemy również nasączyć środkiem czyszczącym niepotrzebną szczoteczkę do zębów i szorować nią brudne miejsca. Możemy także użyć skoncentrowanego płynu do mycia naczyń marki Dawn, który pokonuje tłuszcz i nie zabarwi Twoich butów.

Spróbujmy także użyć  rozwodnionego w ciepłej wodzie wybielacza. Ta metoda jest bardzo skuteczna. Miejmy jednak na uwadze, że wybielacz odbarwia wszystko, czego nim dotkniemy, dlatego nie stosujmy go w pobliżu ubrań bądź dywanów. Załóżmy również rękawice, by chronić nasze ręce. Wybielacz nanosimy na buty również przy pomocy szczoteczki.

Kolejnym skutecznym środkiem stosowanym do czyszczenia białych butów z materiału jest biała pasta do zębów. Pastę nakładamy na obuwie przy pomocy szczoteczki i wcieramy w brudne miejsca. Pozostawmy pastę na około 10 minut, a następnie usuńmy ją wilgotnym ręcznikiem z naszych butów.

BUTY PŁÓCIENNE

Sporządźmy łagodny roztwór z wody, płynu do prania i odrobiny wybielacza. Następnie wyjmijmy z butów sznurówki i umieśćmy je w przygotowanym roztworze. Upierzmy je ręcznie, opłuczmy i zawieśmy na suszarce w celu wyschnięcia. Następnie w roztworze umieśćmy szmatkę i gdy nasiąknie, wykorzystajmy ją  do czyszczenia butów. Użyjmy szczoteczki do zębów, aby wyszorować szczeliny buta i inne trudno dostępne miejsca. Opłuczmy szmatkę w czystej wodzie i przetrzyjmy nią buty. Pozwólmy butom wyschnąć na powietrzu.

BUTY SKÓRZANE

Przygotujmy łagodny roztwór wody, płynu do prania i wybielacza. Zanurzmy koniuszek czystej szmatki w roztworze i wyczyśćmy brudne miejsca. Szybko wysuszmy czyszczone przez nas miejsca. Po wyschnięciu wypastujmy buty białą pastą przeznaczoną do skóry.

Przywrócenie koloru naszym białym butom tak, by wyglądały jak nowe, wcale nie wymaga stosowania drogich środków. Wystarczy kilka prostych, przedstawionych przez nas metod, by znów cieszyć się ulubionym obuwiem.

Magdalena Niebrzydowska Autorka: Magdalena Niebrzydowska Na szafie: magdaniebrzydowska Absolwentka filologii rosyjskiej na UŁ i filologii polskiej na UW. Ukończyła także liczne kursy pisarskie i studia podyplomowe. Obecnie lektor języka angielskiego.

#name

#msg

ukryj przedmiot   zamknij